חינוך מיני לילדים – מתי?


מי יחנך את ילדינו? האם זה תפקידם של ההורים?

חלומם של מרבית הזוגות הנישאים ליצור משפחה הכוללת ילדים, בית, פרנסה וכמובן אושר, אשר הינו המהות לקשר זוגי. לצערנו לא לומדים שום קורס או מסלול לימודי בבי"ס בנושא: "זוגות וחיי משפחה" החל מן הגן ולא רק חינוך מיני בגיל ההתבגרות ולעיתים אנו קוראים, שומעים, צופים באסונות נוראיים על פגיעות מיניות בתוך המשפחה בבית-הספר, בגן, במסיבות, ושואלים את עצמנו למה זה קרה לנו? האם נכשלנו כהורים? ואני שואלת אתכם: מתי שוחחתם עם ילדיכם על מיניות – מתי הדרכתם? איך הגבתם כשהילדה חזרה מן הגן ושיחקה באבר מינה בבית – בשפה מקצועית אוננות? האם דיברתם עם הבן שלכם שהגיע לגיל בר-מצווה והרי הפרשות ליליות מתרחשות בגיל הזה ?
מתי בדקתם בחדר של ילדיכם הנמצא בגיל ההתבגרות אולי הוא/היא חווה משהו? רוב הילדים והנוער אשר נפגעו מינית בד"כ ולצערנו לא משתפים את ההורים אך הסימנים כל כך ברורים ורבים מחמיצים אותם.
נכון שנושא המיניות מביך רבים מן ההורים והם לא יודעים איך להתחיל? מה לאמר? וחוששים כי יפחדו או יעשו נזק לילדים. כל זה נכון אך לא מסיר אחריות כהורים מלהדריך את ילדינו ולנסות למנוע טראומות.
החינוך לזוגיות ומיניות מתחיל בהתנהגות ההורים חשוב לחבק, ללטף ולדבר בשפה מכובדת האחד לשני, לפרגן ולהחמיא והכי חשוב למעט לריב על יד הילדים – ילדים אינם יכולים להכיל אלימות מילולית וכעסים של הורים, נשמתם מתכווצת וחרדות הנטישה מתחילות להתגבש כמו כן לעיתים התנהגות אלימה של הורים גורמת לילדים לאי שקט – לעיתים הרטבה עד גיל מאוחר, אגרסיות ועוד תופעות, לכן מגע נעים ואוהב בין הורים מקנה ביטחון ומחנך למיניות וזוגיות נכונה.

אז מה עושים?

בגיל הרך לרכוש כל קלטת או ספר הדרכה אפשרי.

להסביר לילדים על: "איך באים תינוקות לעולם" ולא לשכוח את המושג אהבה.

להציב גבולות של חדר הורים סגור בלילה.

בגיל ההתבגרות ליזום שיחות מאחר והנוער מוצף בתקשורת, במידע על סוגי אלימות מינית ואי אפשר להתעלם מכך – לכן לדבר, להעביר אינפורמציה נכונה ולרכוש ספרים מתאימים.

גבולות בעירום – מומלץ ורצוי שבנים בגיל ההתבגרות לא יצפו באמהותיהן מטיילות בבית בעירום או משהו דומה – כנ"ל אבות מול בנותיהן.

לשים גבולות לבוש בתוך הבית= כבוד ונימוס.

לבדוק ולחטט ואפילו לבלוש כדי לראות היכן ילדיכם מבלים – וזאת על מנת שלא תגידו איך זה קרה לו – תמיד להיות עם היד על הדופק.

לדבר על מין באופן טבעי ובשפה נאותה.

אם אינכם יודעים מושגים רצוי לקרוא חומר מקצועי.

הכי חשוב ! לתת לילדיכם הרגשה שאתם תמיד קשובים ונמצאים שם בשבילם גם כשהם טועים.

פינת הייעוץ

דנה הגיעה אליי לקליניקה לחוצה וחרדה מאוד ובאה להתייעץ לגבי בתה בת ה-16 וזה סיפורה:

לרינה יש חבר כבר חצי שנה בן 17 והוא לוחץ עליה לקיים יחסי מין. היא מאוד אוהבת אותו וחוששת לאבד אותו אם תסרב. לדברי האם, רינת אינה בשלה לקיום יחסי מין והיא חוששת שהיא תעשה זאת מתוך לחץ ומי יידע איזה בעיות בעתיד צפויות לה.

שאלתה: מה לעשות? איך למנוע זאת?

עצתי :
חשוב להסביר לנערה בגיל זה כי עדיין לא סיימה את גדילתה הביולוגית הנשית, רצוי להמתין כי כשמקיימים יחסים לקראת גיל 18, הבשלות הפיסית והנפשית יותר סבירים.
כשמקיימים יחסי מין מתוך לחץ, סביר להניח שיהיו כאב ים כי הגוף יתכווץ והחוויה הראשונית עלולה להיות לא נעימה ואם בכל זאת אז בשום אופן לא לקיים בלי לקחת גלולות לפני וכמובן להשתמש בקונדום.
וכשאוהבים באמת לא לוחצים ומחכים בסבלנות – "כוחה של אהבה" .

המלצת השבוע

על יד הילדים לחבק ולעשות עיסוי כפות רגליים בסלון זה לזו.
עיסוי וליטוף בראש והתכרבלות על הספה!!